Strona główna - etapy budowy dachu

1. WYKONANIE WIĘŹBY DACHOWEJ

Więźba dachowa to drewniany szkielet, na którym spoczywać będzie dach. Wykonanie więźby dachowej jest zależne od konstrukcji dachu oraz rodzaju pokrycia dachowego. Dużą rolę odgrywa tutaj ciężar pokrycia dachowego. Wyróżnia się 3 rodzaje więźb dachowych:

  • więźba krokwiowa
  • więźba jętkowa
  • więźba płatwiowo – kleszczowa

Więźba dachowa ma wpływ na trwałość konstrukcji dachowej oraz stabilność. Więźba dachowa musi wytrzymywać m. in. mocne podmuchy wiatru oraz obciążenia zalegającego śniegu. Podczas remontu dachu, kiedy konieczna jest wymiana pokrycia dachowego, bardzo ważny jest stan i rodzaj więźby dachowej, co ma bezpośredni wpływ na to jaki ciężar jest ona w stanie utrzymać.


2. POKRYCIE WIĘŹBY DACHOWEJ

W kolejnym etapie budowy dachu należy przejść do foliowania więźby dachowej. W tym celu stosuje się membranę paroprzepuszczalną. Folie dachowe chronią konstrukcje dachu i izolacje przed wilgocią ze skroplin czy przed przedostaniem się wody opadowej bądź śniegu w przypadku uszkodzenia pokrycia dachowego.  


3. ŁACENIE

Łaty to specjalnej długości listwy drewniane montowane poprzecznie co do krokwi. Rozstaw łat jest zależny od rodzaju pokrycia dachowego, jego ciężaru, sposobu montowania.  Dla gontu czy papy termozgrzewalnej lub płaskiej blachy wymagane jest pełne deskowanie.  


4. MONTAŻ ELEMENTÓW DODATKOWYCH

Do elementów dodatkowych należą okna dachowe, system orynnowania, pasy nadrynnowe. Na tym etapie należy ze szczególną staranności zamontować okna dachowe. W obecnej chwili na rynku gama okien dachowych jest bardzo szeroka. Należy się skupić dokładnie na potrzebach i wymaganiach co do takiego okna dachowego. System orynnowania odgrywa również bardzo ważną rolę, gdyż odpowiada za prawidłowe odprowadzenie wody.


5. MONTAŻ POKRYCIA DACHOWEGO

To końcowy etap. Najczęściej wybieranymi materiałami na pokrycie dachowe są dachówka ceramiczna i betonowa oraz blachodachówka ze względu na estetykę, walory wizualne i wytrzymałość. Po montażu właściwego pokrycia dachowego montowane są również elementy dodatkowe takie jak kominki wentylacyjne, systemy komunikacji dachowej czy zabezpieczenia przeciwśniegowe.

Planujesz wykonać prace dekarskie, remont lub budowę dachu?

Kontakt z nami

Oferujemy doradztwo oraz pomoc przy wyborze materiału na pokrycie dachu, rodzaju więźby dachowej czy systemu odprowadzania wody.